9. december 2022

VIL DIN FUGL VENDE TILBAGE, HVIS DU SATTE DEN FRI?

Tør du slippe dine medarbejdere fri, i form af at de ikke længere skal være underlagt de samme regler og processer, som tidligere.

Hvad tror du der ville ske, hvis du satte dem helt fri?

Ville de gøre alt det du ikke forventede, eller ville de opføre sig ganske fornuftigt?

For nogle år siden valgte bl.a. Netflix at sætte deres medarbejdere helt fri. Hvilket bl.a. kommer til udtryk i deres omkostningspolitik:

Act in Netflix’s best interest!

Det skabte et ejerskab og forpligtelse til at gøre tingene ordentligt. Så hvorfor opstille regler, som reelt set kun er nødvendige for 5% af medarbejderne (se mere her: https://hbr.org/2014/01/how-netflix-reinvented-hr)

Det samme var noget af det, som Gary Hamel talte om i bogen Humanocracy.

Nye tider og vinkler af ledelse er godt på vej, og det stiller anderledes krav til den enkelte leder. Vi skal selvfølgelig ikke slippe tøjlerne helt, men derimod være villige til at give mere vide rammer.

Vi anbefaler altid, at hvis du i dit lederskab tager udgangspunkt i nedenstående, er du ganske godt på vej:

  • Folk er voksne mennesker, som både kan tage ansvar og tåle at blive holdt ansvarlige
  • Giv folk ansvar
  • Vær ærlig og åben i din feedback (både den gode og den korrigerende). Folk har krav på at høre hvordan de performer, også selvom det indimellem kan være svært at levere et sådant budskab 😉. – Men husk at hvis den enkelte ikke  ikke ved hvad der skal ændres/udvikles, er det lidt svært at gøre noget ved det.

Så vær ikke bange for at sætte din fugl fri.

Hvis ellers du har opdraget dem ordentligt, er det ikke noget problem. Fuldstændig ligesom med børneopdragelse.

#responsility #motivation #leadership #legocity #adventcalendar

ANSVARSFRASKRIVELSE: LEGO® er et varemærke tilhørende LEGO Group, som ikke sponsorerer, godkender eller støtter dette indlæg på nogen måde.uu

Share

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Articles from the blog

X